הכוונה מקצועית – לראות איך לבחור את העתיד


הכוונה מקצועית זוהי כותרת כללית שמזוהה עם מבחנים המתאימים לך את הכיוון התעסוקתי בחיים – מה ללמוד, במה לעבוד, מה הכי מתאים לך לאופי ולניסיון. הכוונה מקצועית מתקיימת בדרך כלל בשנים הראשונות בתוך שוק העבודה, עוד לפני שפונים לחברות השמה או מתחילים תואר ראשון. אך יש מקרים מהם מחליטים לפנות להכוונה מקצועית גם כשכבר "יש מקצוע ביד", בשביל לבדוק לעצמך האם מה שאתה עושה כיום הוא מה שטוב ונכון עבורך.


מסלולים ומבחנים להכוונה מקצועית

לפני מאות שנים היה ברור לנו במה נלך לעבוד – בדיוק במה שאבא שלנו עבד בו. חלפו מאוד שנים, והעבודות הפסיקו לעבור במסורת. ואז הגיעה לעולם ההכוונה המקצועית. במשך שנים הכוונה מקצועית נעשתה כמו השמה: רק חברות שהיו מומחיות בתחום עשו זאת (ממש כמו בחברות השמה הייטק, לדוגמא). המחיר היה בהתאם ושילמת כמה מאות שקלים לאבחון בודד באחד המכונים להכוונה מקצועית.

היום, יחד עם הטכנולוגיה והפיתוחים המרשימים, אפשר לעשות אבחון מקצועי לבד, מול המחשב. ישנם אתרים שונים שמציעים סדרות שאלות שיעזרו לכם לבחון  את ההעדפות המקצועיות שלכם. התוצאות אינן כמו התוצאות שמגיעות במכונים המדוברים ולכן מומלץ לקחת אותן בעירבון מוגבל. אם אתם מעדיפים תשובה קצת יותר חד-משמעית, המכונים להכוונה מקצועית הם כנראה אלו המתאימים לכם יותר.

מעוניינים בהכוונה מקצועית? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם

מה בדיוק עושים בהכוונה מקצועית?

הפנייה להכוונה מקצועית תהיה בדרך כלל בשביל לדעת האם הכיוון שחשבנו ללכת לכיוונו בלימודים ובתעסוקה נכון לנו, ואם לא – מה כן. הרצון לממש את כל הצרכים שלנו הולך ומתגבר, וזה משפיע על האופן בו אנחנו מחפשים עבודה: אנחנו רוצים להרוויח משכורת מספקת ולעבוד בסביבה נעימה שמתאימה לנו, דבר שיספק את הצרכים הפיזיים שלנו, לצד תחושת סיפוק, הנאה ומוטיבציה וכן מימוש עצמי – צרכים שאינם פיזיים.

כמו השמת בכירים, גם הכוונה מקצועית מתמקדת בכישורים וביכולות השונים שלך במטרה למצוא לך את הכיוון הנכון לך ביותר. איך עושים את זה? בהכוונה המקצועית תיפגשו עם איש מקצוע, פסיכולוג תעסוקתי המתמחה בתחום זה באופן מיוחד. ההכוונה מתקיימת במפגש או שניים, והיא מורכבת משיחות ומבחנים גם יחד.

המבחנים מתחלקים בין מבחני כישורים ואינטליגנציה לבין מבחני אישיות. לרוב, ההכוונה תתחלק למספר חלקים: הגדרת מטרות, תכנון וביצוע. עוד לפני ההחלטה ללכת להכוונה המקצועית מומלץ להתייעץ בפורומים העוסקים בנושא, כך שתוכלו להגיע עם הידע הרב ביותר לקראת ההכוונה ולהכריע מה נכון ומה לא נכון עבורכם.

אז מתי בפעם האחרונה שאלתם את עצמכם: האם אני בתחום שנכון לי? האם המקצוע הזה מתאים לי? אם זה קרה לאחרונה, הכוונה מקצועית זו המשימה הבאה בלו"ז שלכם.